Přeskočit na hlavní obsah

Milénium

Když začal Stieg Larsson psát první část této trilogie, jen těžko si mohl představit, jak hodně bude úspěšná. Jedná se o globální bestseller, který vyšel ve 34 zemích a dosud  bylo prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Detektivní příběh o novináři Mikaelu Blomkvistovi a svéhlavé Lisbeth Salanderové je ale trilogií možná pouze nešťastnou náhodou. Spekuluje se totiž o tom, že autor si již dříve sám pro sebe načrtl několik pokračování „trilogie“. Mělo se jednat až o šest dalších knih. Do své smrti ale stihl napsat jen tyto tři romány, které byly všechny poprvé vydány až po jeho smrti.

Knihy
Muži, kteří nenávidí ženy
Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Mikaelův nový zaměstnavatel si myslí, že byla zavražděna jedním z čelnů jeho rozsáhlé rodiny. Mikaelův úkol je projít jednoho člena po druhém a zjistit, který z nich má vraždu milované Harriet na svědomí.

Při svém vyšetřování se Mikael seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou pracující pro bezpečnostní firmu Milton Security, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii.

Dívka, která si hrála s ohněm
Externí novinář časopisu Milénium a jeho přítelkyně jsou zavražděni krátce před publikováním článku o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Salanderové a její poručník je brzy nalezen ve svém bytě mrtvý. Policie po údajné pachatelce zahájí celostátní pátrání podporované mediální kampaní, ve které se vytahují na světlo skandální informace o její potenciální nebezpečnosti a problematické minulosti. Mikael Blomkvist je však přesvědčen o její nevině. 

Během mediálního honu na trojnásobnou vražedkyni se samotná Lisbeth snaží najít svého otce, kterého se jí nepodařilo před lety zabít. Bude pro tentokrát úspěšnější? Bude Mikael Lisbeth nějak nápomocný, i když s ním už před nějakou dobou z jemu neznámých důvodů přetrhala všechny kontakty?

Dívka, která kopla do vosího hnízda
Dva těžce zranění lidé byli přijati na pohotovost v nemocnici v Gotheburgu. Jedna z nich je hledaná vražedkyně Lisbeth Salanderová s kulkou v hlavě, která potřebuje okamžitou pomoc, druhá osoba je Alaxander Zalaščenko, starší muž, kterému Lisbeht zaťala sekyru přímo do hlavy.

Ve třetí části trilogie Millenium Lisbeth Salanderová osnuje pomstu - proti muži, který ji chtěl zabít, a co je důležitější, proti vládním institucím, které jí málem zničily život už v jejím dětství. Nic nebude tak jednoduché, jak se to jevilo ze začátku, někdo pro tentokrát sleduje ji. Také se musí zbavit obvinění z vraždy, které jí visí nad hlavou.


Filmy

Švédové nelenili a 27. února 2009 měl světovou premiéru film Muži, kteří nenávidí ženy ( Män som hatar kvinnor).  V hlavních rolích se představili Mikael Nyqvist jako Mikael Blomkvist a Noomi Rapace jako Lisbeth Salanderová.

Druhý díl na sebe nenechal dlouho čekat, světová premiéra Dívky, která si hrála s ohněm (Flickan som lekte med elden) byla 18. září 2009. 


O dva měsíce později, 27. listopadu 2009, měl premiéru závěrečný díl série Dívka, která kopla do vosího hnízda (Luftslottet som sprängdes).



A nebyli by to Američané, kteří by se nechopili své šance udělat z bestselleru "svůj" film a tak po dvou letech natočili remake dílu Muži, kteří nenávidí ženy (The Girl with the Dragon Tatoo), který měl premiéru 21. prosince 2011. Mikaela Blomkvista si zahrál "James Bond" Daniel Craig, Lisbeth Salanderovou Rooney Mara, která za tuto roli získala nominaci na Oscara za herečku v hlavní roli. Původně byla role Lisbeth nabídnuta Noomi, ta ji však odmítla s tím, že nechce být herečka jedné role.


Mám-li zhodnotit dle mého názoru filmy i knížky, začnu knížkama. Jsou skvěle napsané, napínavé a pořád dokáží přijít s něčím, co vás zas a znova dostane.

Původní švédské filmy mi přijdou skvělé. Mikael v nich sice není nijak okouzlující chlápek, jak je popisován v knize, ale má neuvěřitelné charisma, kterým si vás dokáže získat. Lisbeth je zahraná naprosto úchvatně - když čtete knížku, přesně někdo takový vám vyvstane na mysli.

Co se týče americké verze, ta mě zklamala. Sice Craig alespoň pro mě splňuje v knihách popisovanou atraktivitu Mikaela, má i charizma a tak. Ale podle mého názoru udělali z Lisbeth někoho, kdo mi neskutečným způsobem připomíná obyčejnou feťačku. Nemůžu si pomoct, ale když se podívám a srovnám obě dvě Lisbeth, tak ta původní mi je prostě sympatičtější, mám ji radši.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konečná 36

Hazké pondělí všem! Mám tu pro Vás slibovaný článek plný prázdných obalů od kosmetiky. A nebude trvat dlouho a budu mít pro vás další nálož ;)   Oriflame - Big Lash Mascara Bohužel, tuto řasenku nemůžu úplně doporučit. Je průměrná, svou práci odvede, ale za stejné peníze jsem schopná sehnat lepší.  Rimmel - Brow Pro Micro Tato tužka na obočí byla moje velká láska! Vydržela mi téměř rok (nepoužívala jsem ji denně a určitě nemám potřebu dokreslovat si obočí, tužky spíš používám ke korekci vnější části obočí). Je hezky tenká, tak akorát tvrdá/měkká. Kdybych neměla v zásobě spoustu dalších, klidně ji ihned pořídím znovu.  Garnier - Moisture+ Aqua Bomb Moje oblíbená pleťová maska :) Myslím si, že ji všichni znáte.  Garnier Bio - Čistící pleťové tonikum s tymiánem Tohle pleťové tonikum bylo fajn, nicméně asi ho znova úplně nepotřebuju. To, že mi lehce vysušoval pleť, mi ani tak moc nevadilo, ale často mi pleť vysušoval docela dost a to je něco, co mi úplně nesedělo....

Moje péče o rty

Hezký den všem! Dnes mám pro Vás krátký článek o tom, jak pečuji o své rty. Tedy - pečuji je v mém případě hodně silný výraz, protože se musím přiznat, že péči o rty zrovna moc nedávám. Občas je přejedu suchým kartáčkem na rty, když je mám suché a šupinkaté, jinak používám pouze balzámy na rty. Uvažuji o koupi peelingu, ale zatím jsem stále v té úvahové fázi... Abych byla upřímná, tak musím říct, že mé rty ani moc zvláštní péče nevyžadují. Zcela vyjímečně je mám suché nebo popraskané. Na opary také netrpím (poslední jsem asi měla možná 2 roky zpátky a ještě jak rychle se objevil, tak skoro stejně rychle zmizel.)  Občas, když mám rýmu, tak společně s rozedřeným nosem mám i rozedřený horní ret, ale není to nic, co by nespravilo trochu balzámu na rty nebo obyčejná Nivea.

Propadáky roku 2015

Hezký den všem! Po TOP produktech dekorativní i pečující kosmetiky tu máme článek věnující se kosmetickým propadákům. Původně jsem si nemyslela, že bych podobný článek vlastně vůbec psala, ale několik produktů mě v uplynulém roce opravdu zklamalo, tak proč to také neříct světu, že? Upřímně musím říct, že se v mnoha případech nejedná o úplně nejlevnější produkty a proto je mé zklamání mnohem větší, než kdyby to byla kosmetika za pár korun.  Tužka na oči Sephora Tuto tužku do tohoto článku zařazuji opravdu s těžkým srdcem. Miluji její nádhernou modrou barvu a snadnou aplikaci, ale to je asi tak všechno. Mé prvotní nadšení z její výdrže sice úplně neodeznělo, ale tužka se neskutečně obtiskává na horní víčko bez ohledu na to, zda je s víčko s bází, pudrem, očním stínem nebo bez. Dám jí šanci ještě teď v zimě, třeba se jí zadaří víc.